Artun Temizlik Ofis Dostu Çöp Kovaları

Ofisimiz hem iş yerimiz, hem de yaşam alanımız. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde, çeşitli nedenlerden dolayı bolca çöp üretiyoruz. Ofis masamızda hijyen sağlamanın yanı sıra düzen sağlamak için de en gerekli şeylerin başında çöp kovaları geliyor. Özellikle de kalabalık ofislerde her masanın altında bir çöp kovası mutlaka olmalı. Aksi durumda, ofis masamızda hijyen ve düzen sağlamak zorlaşır.

Çöp kovaları niçin önemlidir?

Çöp kovaları, ofisimizde hijyen ve düzen sağlamak için gerekli temizlik gereçleri arasında yer almakta. Çöp kovalarının esas işlevi, çöpler atılıncaya kadar hijyen şartlarına uygun bir koruma sağlamak. Özellikle de kalabalık ofislerde, her masanın altında bir çöp kovası mutlaka olmalı. Çünkü ancak bu sayede, çeşitli atıkların ve en çok da işi biten kullan-at ürünlerin ofis ortamında kirlilik ve dağınıklık yaratması engellenebilir. Ve tabii, çöplerin düzenli bir şekilde boşaltılması da hijyen açısından son derece önemli. Biriken çöpler, ortama kısa sürede kötü koku yaymaya başlıyor.

Ofis ortamında çöp temizliği, çoğu zaman yalnızca çöp torbasının değiştirilmesi şeklinde gerçekleşmekte. Fakat, çöp kovalarının iç ve dış yüzeylerinin de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Ofisinizde eğer uygun özelliklere sahip çöp torbaları değil de market poşetleri kullanıyorsanız, çöp kovanıza sızma oluşması ve oluşan kötü kokuların rahatsız edici bir hal alması kaçınılmazdır. Bu tür durumların önüne geçmek için, çöp kovanızda mutlaka uygun özelliklere sahip torbaları kullanmalı ve fırsat buldukça iç ve dış düzeylerini antibakteriyel temizleyicilerle temizlemelisiniz.

Çöp kovası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çöp kovaları uzun süreli kullanımlar için uygun özelliklere sahiptir. İhtiyaçlarınıza uygun bir çöp kovası aldığınızda, dikkatli ve titiz bir kullanımla bu ürünleri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Çöp kovası alırken tercihlerinize yön verecek esas unsur, bu ürünü nerede ve hangi tür atıklar için kullanmak istediğinizdir.

Bu bakımdan örneğin, gıda atıkları için kullanacağınız çöp kovalarının kapaklı olması gerekir; pedallı olmaları da önemli bir tercih nedenidir. Ambalaj, kağıt veya için kullanacağınız çöp kovalarında ise açık ağızlı veya üstten delikli modelleri tercih edebilirsiniz.

İster plastik, ister metal, ister krom kaplama veya paslanmaz çelik olsun, alacağınız çöp kovası mutlaka kullanışlı ve sağlam olmalı. Mutfak tipi çöp kovalarında pedallı modeller, kapağı el yardımıyla kaldırmaya gerek olmadığından daha kullanışlıdır. Ofis tipi çöp kovalarında ise pedal kullanışlı değildir.Kapak gerektirmeyen atıklar için kapaklı bir modeli seçerseniz, bu size emek ve zaman kaybettirir. Kapaklı modelleri kullanmanız gereken durumlarda ise açık ağızlı çöp kovası kullanırsanız, ortamda kötü kokuların oluşmasını engellemek güç olur. Çöp kovanız ayrıca sızdırma yapmamalı, kapak veya pedal ya da tutma sapı gibi tüm parçaları kaliteli malzemelerden üretilmiş olmalı.